Anna Ziuko Brak komentarzy

Sprzedajemy Atomową Absorpcję

W ubiegłym roku wzbogaciliśmy nasze laboratorium o spektrometr emisyjny MP-AES (plazma mikrofalowa), który godnie zastępuje Atomową Absorpcję. Poszliśmy o krok naprzód w dokładności i możliwościach. Dlatego sprzedajemy ASA, który kilka lat był i dalej jest bardzo pomocny.
Wyniki otrzymywane na ASA są porównywalne z najnowszym urządzeniem MP-AES, a kilkuletnia bezawaryjna praca atomowej absorpcji potwierdza niezawodność urządzenia.
Zapraszamy galwanizerów i nie tylko do zakupu sprawdzonego urządzenia.

Dane sprzedawanego urządzenia:
Rok produkcji: 2011
Oznaczenie modelu: GBC 8D60 EB60 4D68
Cena: 50 000 zł netto
W zestawie znajduje się 12 lamp, które pozwalają na analizę 15 pierwiastków, dodatkowy palnik do podtlenku azotu oraz generator powietrza !!!

Nie czekaj, taka okazja może się już nie powtórzyć!!!

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Laboratorium:
e-mail: laboratorium@tegal.pl lub tel. 42 647 09 01

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

XII Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2019 – wzięliśmy udział

Instytucja odpowiedzialna za organizację dotacji Unijnych zaprosiła nas do udziału w Forum Gospodarczym. Wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym, zatytułowanym „Patent na spełnienie marzeń. Dotacje unijne na badania i rozwój”, mieliśmy okazję podzielić się wiedzą na temat zdobywania środków z Unii Europejskiej oraz opowiedzieć o korzyściach, płynących ze zdobytych dotacji na zakup sprzętu do naszego laboratorium.

Dotacje to był dla nas doskonały zastrzyk finansowy oraz czynnik motywujący do dalszej pracy i śmielszego wybiegania w przyszłość. Modernizacja laboratorium to dla Technologii wyjątkowo udane przedsięwzięcie. Dzięki niemu jesteśmy niewątpliwie najlepiej wyposażonym centrum badawczym z zakresu galwanotechniki w Polsce.

Przy pomocy Centrum Obsługi Przedsiębiorcy sięgnęliśmy po realizację marzeń, dzięki Unii Europejskiej dostaliśmy pieniądze.

 


Ten proces: dotacja – zakup wyposażenia – jego aktywne wykorzystywanie, to przede wszystkim korzyść dla naszych Klientów:
– większe i szybsze możliwości pomagania Im
– skuteczniejsza kontrola jakości
– nowe, doskonalsze produkty dla Nich

XII Forum Gospodarcze – Łódzkie 2019 uznajemy za bardzo udane, a zdobyte kontakty za nowe możliwości biznesowe.

 

  

Anna Zielak Brak komentarzy

Technologie Galwaniczne w TV

Technologie Galwaniczne wypadają dobrze na każdym polu działania – także w telewizji. Zapraszamy do obejrzenia filmu o zmianach w łódzkiem dzięki Funduszom Unijnym. Wyciągnij Wnioski – my to zrobiliśmy i zakupiliśmy nowoczesne sprzęty do badań analitycznych w naszym laboratorium. Urządzenia te zwielokrotniły nasze możliwości pomagania Klientom, kontroli jakości i prowadzenia prac badawczo – rozwojowych.

Dzięki Funduszom Unijnym stale się rozwijamy. Zapewniamy, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Życzymy tego i Państwu.

 

 

Anna Zielak Brak komentarzy

Chromowanie w bębnach? Z nami to możliwe!

Chromowanie dekoracyjne jest z nami od około stu lat. Od mniej więcej pięćdziesięciu mamy dostęp do trójwartościowych kąpieli do chromowania. Nigdy wcześniej nie było jednak możliwości nałożenia takiej powłoki na liniach bębnowych. Czyniło to chromowanie drobnicy procesem żmudnym i drogim, ze względu na wysoki koszt pracy ludzkiej przy załadunku i wyładunku detali.

Chromowanie drobnicy na zawieszkach jest utrudnione, ponieważ:

• wymaga wyspecjalizowanego wyposażenia, precyzyjnych i drogich zawieszek
• załadunek jednostkowy jest bardzo mały, ze względu na słabą wgłębność kąpieli sześciowartościowych
• elektrolity trójwartościowe stanowiły znaczny postęp, ale wciąż mają wiele ograniczeń

Dla masowej produkcji stosowano substytuty powłoki chromowej (cyna-nikiel, cyna-kobalt, nikiel-wolfram, biały brąz), ale te mają gorsze właściwości od eleganckiego chromu. Powłoka Sn-Co jest bardzo miękka, a dodatkowo mocno ciemniejąca z upływem czasu, natomiast Stop Sn-Ni wymaga do pracy silnych środków kompleksujących, które bardzo utrudniają obróbkę ścieków na oczyszczalniach.

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

Titrator potencjometryczny – nasz pomocnik dla dokładnych i szybkich analiz

W codziennej kontroli jakości kąpieli galwanicznych najpopularniejszymi metodami są analizy miareczkowe, które mimo ich powszechności, sprawiają najwięcej problemów analitykom chemicznym. Trudność polega na precyzyjnym i dokładnym uchwyceniu punktu końcowego miareczkowania, co związane jest ze zmianą barwy wskaźnika chemicznego.

Z praktyki wiadomo, że w miareczkowaniu z użyciem zwykłej biurety i tych samych odczynników, analiza wykonana przez różne osoby w laboratorium może dać bardzo odmienne wyniki końcowe. Z tego względu, najszybszą i najdokładniejszą metodą jest użycie titratora, który samodzielnie i bardzo dokładnie zarejestruje zmiany w końcowym punkcie miareczkowania. W takie urządzenie wyposażyliśmy również Nasze laboratorium.

Titrator jest bardzo prosty w obsłudze, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania próbek. Analiza jest szybka i następująca:

– odmierzamy określoną objętość lub wagę próbki (zapisujemy tę wartość w programie) i rozcieńczamy wodą demi (jeśli jest potrzeba)
– wczytujemy wcześniej przygotowany program dla danego analitu
– titrator automatycznie dozuje reagent, aż do punktu końcowego
– zużytą ilość odczynnika titrator automatycznie przelicza i podaje wynik końcowy

Zalety titratora to:

wysoka dokładność pomiarów i powtarzalność wyników – dozowanie reagenta odbywa się z dokładnością 2,5 µl co czyni go niezwykle dokładnym (w tradycyjnych biuretach automatycznych najmniejszy skok przy dozowaniu to 10 µl, czyli dokładność 4-krotnie mniejsza)
prosta obsługa – wystarczy wybrać program na panelu sterowania i wpisać użytą do analizy objętość lub wagę kąpieli, po zakończeniu miareczkowania wynik pojawi się automatycznie na panelu sterowania
maksymalna integracja systemu – biureta, mieszadło, system dozowania oraz sterowanie w pojedynczej jednostce
zapis i wydruk danych bez komputera – interfejs USB dla drukarki

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

Bateria Partów – tam zaczęła się galwanotechnika – referat prof. Nassera Kanani

››Jeżeli to urządzenie nie było stosowane jako źródło elektryczności, to do jakiego celu było? Może wymyślisz jakiś, ja nie potrafię‹‹

 

Nawiązując do XXVIII konferencji PTG i IMP, chcielibyśmy przytoczyć Państwu fragmenty referatu wybitnego irańskiego naukowca, prof. Nassera Kanani: „Bateria Partów – tam zaczęła się galwanotechnika”.

„Przed przedstawieniem mojego wystąpienia na temat Baterii Partów, chciałbym krótko wspomnieć o historii wynalezienia nowoczesnej baterii, opisanej w każdej książce na temat historii nauki.

Pod koniec 1786 roku Luigi Galvani, włoski anatom zauważył, że gdy tylko dotknął nogi martwej żaby dwoma różnymi metalowymi sondami, jej mięśnie zaczynały się kurczyć. Przeprowadzał eksperyment wielokrotnie w różnych warunkach, w różnych środowiskach i zawsze kończyło się to takimi samymi rezultatami! W końcu znalazł wyjaśnienie – stworzył termin „elektryczność zwierzęca”, aby opisać siłę, która aktywowała mięśnie nóg żaby.

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

Chromatograf jonowy z gradientem stężeń 930 IC Flex

930 IC Flex dostępny dla Klientów w naszym laboratorium

Ciągle staramy się, aby nasze laboratorium dawało Klientom więcej możliwości.

Jednym z naszych ostatnich zakupów jest chromatograf jonowy 930 IC Flex . To milowy krok w dokładności i zastosowaniach.

W analityce kąpieli galwanicznych istotne znaczenie, oprócz badań składu podstawowego ma zawartość substancji organicznych. Dotychczas określenie poziomu organiki w takich kąpielach jak cynk-nikiel odbywało się poprzez serię komórek Hulla. Jest to sposób czasochłonny. Wysyłka kąpieli do producenta i czas oczekiwania na wyniki to ok. tygodnia.  Obecnie jesteśmy w stanie wykonać pełną analizę na miejscu w ciągu kilku godzin od dostarczenia próbek.

Urządzenie ma wiele zalet, które stanowią o wyższości nad tradycyjną chromatografią jonową:

dwa odrębne moduły do anionów i kationów oraz automatyczny podajnik próbek– zapewnia równoczesną analizę zarówno anionów jak i kationów,  co ułatwia pracę i zwiększa wydajność (badanie serii próbek może odbywać się bez obecności pracowników na przykład po zakończeniu pracy, a wyniki odczytujemy w dowolnej chwili po zakończeniu ich rejestracji)

krótki czas analizy – zastosowanie tzw. gradientu stężeń (mieszanie 2 różnych eluentów) pozwala na  skrócenie pojedynczej analizy do 15 minut

–  ultrafiltracja inline – co oznacza, że nie tracimy czasu na filtrację próbek, filtracja odbywa się automatycznie bez ingerencji obsługi

 

zwiększenie liczby próbek do 100 – pozwala na ustawienie do badań wielu próbek i analizę jedna po drugiej bez zbędnych przestojów w samej analizie

Dlatego teraz jeszcze szybciej i dokładniej jesteśmy w stanie pomóc Klientom w przypadku rutynowych analiz jak i działania w sytuacjach awaryjnych.

Zachęcamy do korzystania z usług na nowym urządzeniu, również zakłady galwanizerskie, które nie używają Naszej technologii.

Dla stałych Klientów przygotujemy atrakcyjne warunki analiz.

Wszystkich zainteresowanych tematem prosimy do kontaktu z Działem Laboratorium:

e-mail: laboratorium@tegal.pl

tel. 42 647 09 01

Zapraszamy!!!

Anna Zielak Brak komentarzy

 Dodatek do wzmacniania koloru dla niebieskich pasywacji

SLOTOPAS FV 1711

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Schloetter opracował nowy produkt. SLOTOPAS FV 1711 to dodatek do pasywacji niebieskich, wzmacniający barwę nałożonej powłoki konwersyjnej, dając detalom poszukiwany, niebieski wygląd.

W zależności od oczekiwanego stopnia wybarwienia detalu stężenie robocze to 2-8 ml/l kąpieli.

Produkt dodany do kąpieli pasywującej nadaje detalom atrakcyjny kolor, co jest szczególnie poszukiwane na detalach cynkowanych alkalicznie, czyli tam gdzie utrzymanie błękitnej barwy powłoki jest trudniejsze. Dodatkowo, warstwa odporna jest na zarysowania w obróbce bębnowej.

Produkt dodany do pasywacji nie pogarsza jej wyjściowej odporności korozyjnej!

SLOTOPAS FV 1711 jest bardzo stabilny w warunkach pracy pasywacji (niskie pH) i pozwala na ekonomiczną pracę bez konieczności częstego uzupełniania wytrąconego barwnika.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi technologami.

Anna Zielak Brak komentarzy

Po Konferencji

Zakończyła się XXVIII Konferencja PTG i IMP. W tym roku tematem przewodnim była ochrona środowiska. Technologie Galwaniczne przygotowały prezentacje:

 • Hexagone – rewolucyjne chromowanie w bębnach – przedstawiliśmy innowacyjną kąpiel do trójwartościowego chromowania w bębnach, dzięki której zmniejszy się koszt pracy;  kąpiel nie wymaga stosowania skomplikowanych  zawieszek, które często pozostawiają ślady, nie ma konieczności wieszania i zdejmowania detali, zapewnia doskonałe krycie w niskich gęstościach prądu.
 • Zaskakujące wyniki badań korozji Cynku – czyli o odporności korozyjnej powłoki cynkowej a gęstości prądu. Wraz z firmą Pavco udowodniliśmy, że nakładanie powłoki cynkowej w odpowiednich warunkach ma istotny wpływ na odporność korozyjną.
 • Nasz specjalny Gość wybitny i wszechstronny irański naukowiec, pracujący w Berlinie, Pan profesor Nasser Kanani nasserkanani.com wygłosił szczególną prezentację historyczną o początkach galwanotechniki 2000 lat temu w Iranie. „Perska bateria – tam zaczęła się galwanotechnika”.
 • O współczesnej galwanotechnice w Iranie opowiedział z wielką pasją inż. Payam Samadi. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rynek, edukację oraz organizacje, działające na rzecz galwanotechniki.

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

Wielki sukces naszego pikniku Unijnego

Dni Otwarte Funduszy Europejskich już za nami, ale świat eksperymentów w Technologiach Galwanicznych pozostanie na długo w naszej pamięci. Pogoda dopisała, frekwencja również. Podobało się małym i dużym. Patrzyliśmy z zaciekawieniem i niedowierzaniem, jak jajko w całości  przechodzi przez szyjkę butelki. Purpurowa lawa, dużo dymiących karafek i piana, mnóstwo kolorowej piany! Wszystko na wyciągniecie ręki, aby móc zanurzyć się i poczuć magiczny świat chemii! Nasi laboranci – „magicy” opowiedzieli o swojej pracy, oprowadzili po laboratorium i omówili działanie sprzętów, zakupionych dzięki funduszom unijnym. Pokazaliśmy, że chemia jest naszą pasją! Dla odważnych Centrum Obsługi Przedsiębiorczości zorganizowało symulator dachowania, alkogogle, a nawet pływanie z rekinami!
Niemożliwe?

U nas wszystko jest możliwe!

Byliśmy, widzieliśmy! 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę!

   

 

 

Czytaj dalej

Anna Zielak Brak komentarzy

Nie przegap okazji!

Okazyjny zakup linii Ni-Cr

Zachowany w idealnym stanie automat do nakładania powłok Ni-Cr dostępny do nabycia i demontażu w zaprzyjaźnionej firmie w Holandii. Jak większość linii wykorzystywanych w tym kraju i ta zachowała się w nienagannym stanie wizualnym i technicznym. Również wyposażenie, które jest w podobnym stanie technicznym co cały automat, gotowe do dalszej eksploatacji.

Najważniejsze informacje 

 • 25 wanien z czego:
  • 6 wanien niklowych (3184 x 850 x 1250mm)
  • 1 wanna chromowa (3184 x 850 x 1250mm)
  • 4 wanny odtłuszczające (3184 x 850 x 1250mm)
  • suszarka
  • trawienie
  • 12 płuczek w tym (2824 x 600 x 1250mm)
   • 3 odzyskowe
   • 1 gorąca
 • Manipulatory 3 szt.
 • Filtry i pompy Mefiag na stanowiskach procesowych
 • Prostowniki olejowe Hellas
 • Wymienniki jonowe

Wymienniki jonowe na każdą płuczkę!

Każda z płuczek pracuje w zamkniętym obiegu z dużymi wymiennikami jonowymi, ograniczając tym samym zużycie wody automatu. Kolumny są wysokowydajne, gotowe do dalszej pracy.

Zainteresowanych zapraszamy po dodatkowe dane i rysunki techniczne.

Maciej Janiak
maciej.janiak@tegal.pl
Tel: 607932762