Analiza powierzchni

W naszym Laboratorium znajdują się dwa urządzenia służące do analizy materiałów. Zarówno skaningowy mikroskop elektronowy Penom ProX, jak i mikroskop X-Ray, są niezwykle przydatne w analizie próbek metalicznych.

Sprawna identyfikacja oraz możliwość określenia koncentracji pierwiastków to jedne z niezaprzeczalnych korzyści płynących z zastosowania skaningowej mikroskopii elektronowej oraz fluorescencji rentgenowskiej. Do analizy nadają się wszystkie próbki stałe przewodzące, jak również próbki stałe nieprzewodzące, napylone uprzednio materiałem przewodzącym.

Proces analizy powierzchni w naszym laboratorium

Fluorescencja rentgenowska XRF

W przypadku tej metody, możliwe ilościowe i jakościowe oznaczanie składu pierwiastkowego. XRF Stosujemy głównie do badania jakości nałożonych powłok: grubości oraz składu stopowego. Można również określić stężenia metali w kąpielach. Urządzenie mierzy grubość takich powłok jak: cynk na stali, cynk-nikiel na stali oraz szlachetne powłoki z miedzi, niklu, chromu, srebra, złota. Warto zaznaczyć, że metoda jest nieniszcząca.

Skaningowy mikroskop elektronowy (SEM)

Mikroskop ten pozwala na uzyskanie obrazów w powiększeniu do 150000x. Dzięki zastosowaniu detektorów BSE i SE otrzymujemy bardzo dokładną strukturę obserwowanej powierzchni. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do jakościowej oceny stopów, nałożonych powłok, jak i detali poddawanych obróbce galwanotechnicznej. Do badania najbardziej odpowiednie są próbki po uprzednim przygotowaniu (zgład) – taką preparatykę również jesteśmy w stanie wykonać w naszym Laboratorium. Próbki mieszczące się na uchwycie mikroskopowym, o wymiarach do 2/2cm podlegają analizie nieniszczącej. Próbki o większych wymiarach przycinamy do odpowiednich rozmiarów.

Głównym celem Technologii Galwanicznych jest świadczenie wysokiej jakości usług oraz podarowanie naszym Klientom możliwości korzystania z innowacyjnych technik analiz. Z tego względu staramy się, aby skrojona przez nas oferta spełniała Wasze oczekiwania oraz była dostosowana do Waszych potrzeb. Co więcej, dzięki doświadczeniu i ogromnej wiedzy naszych specjalistów, decydując się na wykonanie analiz powierzhniowych w naszej firmie, zyskujecie pewność co do jakości i rzetelności realizacji tego zabiegu.