by Anna Ziuko Anna Ziuko

W codziennej kontroli składu chemicznego kąpieli galwanicznych szkło pomiarowe odgrywa bardzo ważną rolę. Służy do bardzo dokładnego odmierzania objętości pobieranych płynów; pośrednio przez pomiar objętości bardzo często ustalamy gęstość roztworów.

Do szkła pomiarowego zalicza się: pipety (wielomiarowe i jednomiarowe), cylindry miarowe, biurety, kolby miarowe, areometry i piknometry. Skala na szkle pomiarowym ma zwykle postać namalowanej podziałki. Niektóre rodzaje  szczególnie precyzyjnych kolb miarowych i pipet zamiast skali uniwersalnej, pozwalającej odmierzyć różne objętości cieczy mają tylko jedną kreskę, która oznacza jedną, ściśle określoną pojemność. Są to tzw. kolby i pipety mianowane, które charakteryzują się lepszą dokładnością pomiarową w porównaniu do pipet wielomiarowych. Takie naczynia jak pipety, biurety kalibrowane są „na wylew” (Ex.) gdyż wyposażone są w skalę, która umożliwia odmierzenie porcji cieczy, którą następnie przelewa się do innego naczynia. Natomiast kolby miarowe i cylindry kalibrowane są „na wlew” (In.) co daje gwarancję, że wewnątrz naczynia znajduje się taka objętość płynu jaka wynika ze skali.

Należy zaznaczyć, że szkło pomiarowe produkowane jest w różnych klasach dokładności, zazwyczaj jest to klasa A i B. Klasa określa dokładność z jaką możemy odmierzyć daną objętość. Klasa A oznacza dwukrotnie lepszą dokładność w odniesieniu do klasy B co bezpośrednio przekłada się na wynik pomiarowy. Poniższa tabela przedstawia różnice w dokładności pipet klasy A i B dla pojemności 10 ml i błędy generowane dla każdej z nich (różnice w błędach wynikające z samej dokładności pipety).

Z poniższej tabeli widać, że pipeta klasy A pozwala w istotny sposób otrzymać bardziej dokładne wyniki w porównaniu do pipet klasy B.  Z tego względu szkło pomiarowe o lepszej dokładności jest kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie (w zależności od firmy) droższe od szkła klasy B. Poza tym przy zakupie szkła klasy A otrzymujemy świadectwo wzorcowania, które gwarantuje nam dokładność i jest potwierdzeniem jakości, które jest bardzo ważne dla laboratoriów biorących udział w badaniach porównawczych.

 

W laboratorium Technologii Galwanicznych pracujemy tylko na sprawdzonych naczyniach o najlepszej dokładności, wzorcowanych i sprawdzanych okresowo. Dlatego jeśli nie mają Państwo możliwości, zachęcamy do korzystania z Naszych usług laboratoryjnych.

Dla stałych Klientów przygotujemy specjalną ofertę i atrakcyjne warunki współpracy.

 

 

Wszelkich dodatkowych informacji udzieli nasz Dział Laboratorium:

tel. 42 647 09 01

e-mail: laboratorium@tegal.pl

 

Zapraszamy!!!