by Anna Ziuko Anna Ziuko

7 września2017 w okolicy Rzeszowa odbyło się nasze pierwsze sympozjum „Galwanotechnika i anodowanie dla przemysłu lotniczego”. Uczestnikami byli przedstawiciele najlepszych firm lotniczych na świecie, które produkują już w Polsce.

Przemysł lotniczy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Każdy znany producent światowy albo już tu jest, albo chce tu być. Działa około 120 firm, z tego około 40 przypada na działy obróbki elektrochemicznej, zwłaszcza aluminium. To oni byli naszymi gośćmi. Lotnictwo to przemysł High-Tech, jednocześnie produkujący wyroby dla dziedziny wysokiego ryzyka. Dlatego wymagania techniczne, także obróbki galwanicznej są tu nieporównywalne z żadną inną dziedziną, nawet przemysłem samochodowym.

Dlatego głównym celem konferencji było przedstawianie zaawansowanych rozwiązań technicznych, spełniających wymagania specyfikacji końcowych producentów samolotów, takich jak Airbus, Rolls Royce czy Boeing.

Naszym głównym partnerem była angielska firma Surface Finishing Engineering z centralnej Anglii – serca angielskiego przemysłu lotniczego. SFE specjalizuje się w budowie linii galwanicznych, anodowania i kontroli penetracyjnej dla przemysłu lotniczego. Od roku z Nimi współpracujemy, ucząc się od najlepszych.

 

W obszernej prezentacji przedstawili jak tworzą linie, spełniające wymagania przemysłu lotniczego w zakresie: mierzalności parametrów, pewności procesów i produkcji, raportowania, precyzji produkcji, płukania w super czystej wodzie. Odpowiedzialność za produkcję jest w przemyśle lotniczym niesłychanie ważna. Na przykład, gdy obrabiana galwanicznie jest część, warta kilka tysięcy Euro, sprawdzeń, procedur, zabezpieczeń jest nigdy dość. Jak to zrobić – wiedzą nasi partnerzy z SFE, a nam przekazują tą wiedzę.

Gościliśmy przedstawicieli niemal każdej liczącej się na świecie firmy z branży lotniczej, działającej w Polsce.

Oprócz SFE udział wzięły inne, świetne firmy, proponujące szczegółowe rozwiązania dla galwanizerni i anodownii przemysłu lotniczego:

  • SERFILCO – nowoczesne metody filtracji i mieszania kąpieli
  • METROHM – automatyczne analizatory „on- line” kąpieli galwanicznych i anodowania
  • ENVIOLET – zastosowanie lamp UV w anodowaniu w kwasie winowym i oczyszczaniu trudnych ścieków
  • SCHLOETTER – powłoki stopowe ZnNi jako alternatywa dla trującego kadmu
  • PHENOM – mikroskopy elektronowe do oceny jakości i składu kąpieli galwanicznych

Wkrótce streszczenia prezentacji będą dostępne na naszej stronie.

W kuluarach dało się słyszeć, że trafiliśmy z tematyką, a spotkanie było bardzo interesujące dla uczestników. Taki był główny cel. Zademonstrować jak wiele nowoczesnych technik można i trzeba wykorzystać aby sprostać wymaganiom w tej wyjątkowej branży. I jednocześnie jak bardzo różnić się musi urządzenie do wytwarzania powłok ochronnych w lotnictwie od przysłowiowej “linii do anodowania karniszy”.

Ankieta, rozesłana uczestnikom po konferencji potwierdziła wysoką ocenę wydarzenia i prezentacji.

Dziękujemy serdecznie naszym Klientom za wspólne uczestnictwo w tym ciekawym wydarzeniu.

 

Pozdrawiamy!