Anna Ziuko Brak komentarzy

Dokąd zmierza wydzielany wodór? Czy twój cynk-nikiel jest rzeczywiście dobry?

Podczas osadzania Zn-Ni na stalach wytrzymałościowych…

Stale wytrzymałościowe są stosowane w przemyśle lotniczym oraz samochodowym w celu redukcji wagi komponentów. Ze zwiększeniem wytrzymałości stali wzrasta jej podatność na kruchość spowodowaną przez nawodorowanie.

Wodór tworzący się w procesie galwanicznym może powodować nawodorowanie, a w konsekwencji pękanie detali po pewnym czasie!

Czytaj dalej

Maciej Janiak Brak komentarzy

Serfilco Titan – niższe koszty filtracji i stała jakość produkcji

Zapewnienie stałej, bardzo dobrej  jakości elektrolitu to podstawa dobrze prowadzonego procesu. Zmiana systemu filtracji z klasycznych, wymagających obsługi urządzeń na automatyczne systemy filtracji Titan to inwestycja, która procentuje.

 

Niezawodna filtracja

 • automatyczny cykl regeneracji złoża filtracyjnego zapewnia stałą doskonałą czystość elektrolitu
 • nie generuje dodatkowych odpadów poza ściekami popłuczynami
 • złoże filtracyjne dobierane jest optymalnie do kąpieli filtrowanej
 • wydajność aż do 80m3/h • amerykańska solidność i niezawodność

Symulacja zwrotu kosztów inwestycji w filtr automatyczny serii Titan w porównaniu z zastosowaniem filtrów przekładkowych

Czytaj dalej

Anna Ziuko Brak komentarzy

Wzorcowane naczynia do analiz

W codziennej kontroli składu chemicznego kąpieli galwanicznych szkło pomiarowe odgrywa bardzo ważną rolę. Służy do bardzo dokładnego odmierzania objętości pobieranych płynów; pośrednio przez pomiar objętości bardzo często ustalamy gęstość roztworów.

Do szkła pomiarowego zalicza się: pipety (wielomiarowe i jednomiarowe), cylindry miarowe, biurety, kolby miarowe, areometry i piknometry. Skala na szkle pomiarowym ma zwykle postać namalowanej podziałki. Niektóre rodzaje  szczególnie precyzyjnych kolb miarowych i pipet zamiast skali uniwersalnej, pozwalającej odmierzyć różne objętości cieczy mają tylko jedną kreskę, która oznacza jedną, ściśle określoną pojemność. Są to tzw. kolby i pipety mianowane, które charakteryzują się lepszą dokładnością pomiarową w porównaniu do pipet wielomiarowych. Takie naczynia jak pipety, biurety kalibrowane są „na wylew” (Ex.) gdyż wyposażone są w skalę, która umożliwia odmierzenie porcji cieczy, którą następnie przelewa się do innego naczynia. Natomiast kolby miarowe i cylindry kalibrowane są „na wlew” (In.) co daje gwarancję, że wewnątrz naczynia znajduje się taka objętość płynu jaka wynika ze skali.

Czytaj dalej

Maciej Janiak Brak komentarzy

Zastosowanie procesów UV w technologii galwanotechnicznej

Dezynfekcja UV jest procesem fizycznym, wykorzystującym światło krótkofalowe do dezaktywacji DNA szkodliwych mikroorganizmów.
Dezynfekcja UV nie generuje żadnych produktów ubocznych (chemikalia, produkty uboczne,produkty reakcji), takie jak zwykłe procedury dezynfekcji chemicznej. Dezynfekcja UV to właściwy dobór: absorpcji UV, relacji geometrycznych, przepływu, redukcji przestrzeni martwych. Wszystkie specyficzne dla systemu parametry muszą zostać uwzględnione w projekcie, aby osiągnąć pełną funkcjonalność.

Czytaj dalej

Anna Ziuko Brak komentarzy

Zmiany w prostownikach firmy CRS

Wraz ze zmianami w prostownikach CRS pojawi się nowa wersja kart CPU – nazywająca się CPU080. Nowa karta będzie w pełni kompatybilna ze wszystkimi typami prostowników i protokołami komunikacyjnymi. Pozwoli na przechowywanie historii zdarzeń.

Nowa karta obsługuje 4 liniowy wyświetlacz OPP003 dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć więcej informacji o pracy prostownika. Wraz z nowym wyświetlaczem pojawi się dedykowana ramka zabezpieczająca klawiaturę przed substancjami żrącymi.

Od tej pory REM będzie mógł być zasilany prosto z prostownika. Pojawi się wersja REM posiadająca wejścia / wyjścia cyfrowe i analogowe.

Nowa konstrukcja umożliwi łatwiejsze wykonanie diagnostyki karty CTRD. W prostownikach chłodzonych wodą pojawi się czujnik przepływu wody który pomoże zapobiec sytuacji w której kanaliki wodne w module prostownika ulegną zapchaniu.

Więcej informacji znajdą Państwo w prezentacji: PREZENTACJA CRS

 

Anna Ziuko Brak komentarzy

Nowy kwaśny cynk-nikiel SLOTOLOY ZN 1000

Słabokwaśne kąpiele stopowe Zn-Ni przeżywają swój wielki powrót.

W porównaniu z kąpielami alkalicznymi:

 • lepiej kryją żeliwo,
 • łatwiejsze oczyszczanie ścieków,
 • rozpuszczalne anody – mniejsze koszty dodatków,
 • łatwiejsza analityka,
 • estetyczny, łatwo kontrolowalny wygląd powłok: od jedwabiście matowego do mocno błyszczącego,
 • wysoka odporność korozyjna – taka sama jak z kąpieli alkalicznych.
 • stała zawartość niklu w powłoce w szerokim zakresie prądów, przy dużo niższym stężeniu niklu w elektrolicie!
 • doskonała zdolność krycia – możliwe bezpośrednie pokrywanie żeliwa.

  

Dlatego Schloetter opracował nową kąpiel do kwaśnego cynku-niklu.

Czytaj dalej